ADVERTISEMENT

Results from the weekend's sporting action

The sports results for the few sports that went on during the weekend are as follows:

FOOTBALL

Football youth league competition U-8 Mix:

  • Vaigaga A 0 - Moataa A 1
  • Faleaseela A 1 - Vaigaga A 0
  • Kiwi A 0 - Vaivase A 0
  • Faleaseela A 0 - Moataa A 0
  • Lepea A 2 - Vaigaga A 1
  • Lupe B 1 - Kiwi A 0
  • Lepea B 1 - Faleasiu B 0
  • Faatoia 0 - Lupe C 3
  • Faleaseela B 1 - Lepea B 0
  • Alamagoto B 0 - Vaivase C 1
  • Kiwi B 0 - Vaivase B 1
  • Togafuafua 0 - Moaula 3
  • Vaigaga B 2 - Kiwi B 0
  • Vaivase B 0 - Togafuafua 0
  • Moaula 1 - Adidas 0
  • Vaigaga B 0 - Alamagoto A 3
  • Lupe A 1 - Sogi 2
  • Adidas 0 - Vaipuna 1
  • Lupe A 0 - Alamagoto A 1
  • Sogi 1 - Vaipuna 0

U-12 Mix:

  • Lepea A 0 - Vaivase B 2
  • Kiwi A 2 - Vaipuna 2
  • Moataa A 4 - Lupe A 2
  • Vaivase B 1 - Alamagoto A 2
  • Lupe A 0 - Kiwi A 1
  • Faatoia A 0 - Moataa A 3
  • Alamagoto B 0 - Lepea B 1
  • Togafuafua 3 - Lotopa 1
  • Faatoia A 0 - Vaigaga B 3
  • Lepea A 3 - Vaitele Uta 0
  • Togafuafua 3 - Adidas 0
  • Faleaseela 3 - Vaiusu 0
  • Adidas 0 - Vaigaga A 3
  • Moataa B 10 - Faleasiu B 0
  • Faleaseela A 3 - Kiwi B 2
  • Vaivase A 2 - Vaiusu 1
  • Lotopa 2 - Vaigaga A 1
  • Faleasiu A 1 - Vaivase A 1
  • Kiwi B 0 - Faleasiu A 1
  • Lupe B 1 - Vaiusu 0
  • Vaitele B 3 - Faatoia B 0 

U-14 

  • Lotopa 3 - Faatoia utd 0
  • Moaula 4 - Adidas 0
  • Faleaseela A 4 - Alamagoto B 4
  • Vaitele 1 - Sogi 3

Senior League Competition first division men:

  • Adidas 2 - Kiwi 5
  • Moataa 0 - Faleasiu 3
  • USP 8 - Vaiusu 1
  • Togafuafua 1 - Saleimoa 4

Premier Women:

  • Lepea 0 - Faatoia Utd 2
  • Vaivase Tai 0 - Lotopa 14
  • Kiwi 21 - Sogi 0
  • Saleimoa 0 - Moataa 23
  • Lupe o le Soaga 2 - Faleasiu 1
  • Togafuafua 0 - Vaipuna 3

VOLLEYBALL

Palauli Sisifo Volleyball tournament rankings:

Men's division:

  • Apia II  - 2 Salailua
  • Sons of Foailuga 
  • Van 2 (Foailuga)

Women:

  1. Tausoga Girls (Foailuga)
  2. Alofaaga Girls (Taga)
  3. Apia II - 2 Salailua.

Semi-finals men division:

  • Titan vs Auckland Diamond - Titan wins by 2 sets 
  • Fagalii vs I'a Sa (Leusoalii) - Fagalii wins by 2 sets to 1
  • Auckland Diamond vs I'a Sa - I'a Sa wins by 2 sets to 1
  • Titan vs Fagalii - Titan wins by 2 sets to 1 (Final Game)

Men's Division 2:

  • Uimaiama (Samatau) vs Lauolive ( Fasitoo-uta) - Lauolive wins by 2 sets
  • Ainiusami (Lefaga) vs Tausala (Vaitele Uta) - Ainiusami wins by 2 sets to 1
  • Lauolive vs Ainiusami - Ainiusami wins by 2 sets to 1

Women's division:

  • Segaula Girls (Siusega) vs Lona Youth (Fagaloa) - Lona Youth wins by 2 sets 
  • Lupe o le Soaga (Maagiagi) vs I'a Sa (Leusoalii) - Lupe o le Soaga wins by 2 sets to 1
  • Segaula Girls vs I'a Sa - I'a Sa wins by 2 sets 
  • Lona Youth vs Lupe o le Soaga - Lona Youth wins by 2 sets to 1

RUGBY

Vodafone national seven series results:

  • Ott Constructors Tama Uli 19 - Taula Eels 21
  • St Pierre Chanel Malotau 0 - Vailima Marist St Josephs 29
  • Tepatasi 24 - Matniuel Laulii Lions 5
  • Falefa Stormers 22 - Matafala Siumu 12
  • Isuzu Aana Chiefs 5 - SCB Apia Maroons 10
  • Lepa United 10 - Rosalote Lupe Siliva Sapapalii 17
  • Lulumaivini Ulutogia 22 - AST SCOPA 7
  • Laifoni Vaitoomuli 0 - BBE Vaiala 43
  • SCB Apia Maroons 29 - Vainuu Mulifanua Jaws 5
  • St Pierre Chanel Malotau 43 - Heavy Luko 0
  • No Idea 10 - Tepatasi 26
  • Aana Blues 5 - Nofoalii 10
  • Ott Constructors Tama Uli 31 - Matniuel Laulii Lions 14
  • Vailima Marist St Josephs 21 - Falefa Stormers 26
  • Isuzu Aana Chiefs 26 - AST SCOPA 10
  • Rosalote Lupe Siliva Sapapalii 7 - BBE Vaiala 36
  • Taula Eels 31 - Tepatasi 26
  • Heavy Luko 0 - Aana Blues 22
  • SCB Apia Maroons 14 - Lulumaivini Ulutogia 12
  • St Pierre Chanel Malotau 24 - Nofoalii 5
  • Ott Constructors Tama Uli 19 - Isuzu Aana Chiefs 14
  • Falefa Stormers 5 - BBE Vaiala 28
  • Vainuu Jaws Mulifanua 5 - No Idea 10
  • Tepatasi win - Lulumaivini Ulutogia defer
  • SCB Apia Maroons 21 - Tepatasi 12 (Women's Cup Final)
  • Taula Eels 28 - SCB Apia Maroons 10 (Men Cup Final)

Rankings for the sevens:

  • Tama Uli - 35 points
  • Tepatasi - 32 points 
  • Ulutogia - 32 points
  • Aana Chiefs - 31 points
  • Taula Eels - 30 points
  • Apia Maroons - 26 points
  • Laulii Lions - 23 points 
  • Vaiala - 20 points
  • Sapapalii - 15 points
  • Marist - 15 points
  • SCOPA - 15 points 
  • Falefa Stormers - 8 points
  • Saasaai - 5 points
  • Lepa United - 2 points
  • Malie Sharks - 1 point
  • Safotu - 1 point
  • Vaitoomuli - 1 point
  • Siumu - 1 point
  • Malotau - 1 point

NETBALL

PFL Netball League competition

U-10

  • Marist 8 - SCOPA Taimane 4
  • Oriana 9 - SCOPA Taupou 0

U-12

  • Collegiate 11 - United Soulz 8
  • Marist 18 - Oriana 3
  • SCOPA Black 18 - SCOPA Yellow 17

U-14

  • Oriana 17- Collegiate 17
  • Vailele EFKS 30 - SCOPA Segaula 22
  • United Soulz 25 - Marist 17
  • St Mary's Sports Club 13 - SCOPA Gogosina 7

Development Grade

  • SCOPA 31 - Vailele EFKS 22
  • United Soulz 32 - St Mary's White 31
  • Marist 29 - St Mary's Blue 11

A- Reserve 

  • Hyundai 28 - SCOPA Tapuitea 23 ( Shield)
  • St Mary's 31 - Marist 23
  • United Soulz 18 - Collegiate 11

A-Grade 

  • St Mary's 41 - Apia East Flames 21 ( Shield)
  • United Soulz 46 - SCOPA Aniva 37
  • Marist 39 - Collegiate 38

B-Grade

  • United Soulz 21 - St Mary's 9
  • SCOPA Nafanua 25 - Marist 10
Bg pattern light

UPGRADE TO PREMIUM

Subscribe to Samoa Observer Online

Enjoy access to over a thousand articles per month, on any device as well as feature-length investigative articles.

Ready to signup?